OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
1% podatku zostaw w Ostrowie

1% podatku zostaw w Ostrowie

redakcja | 04.01.2013

Do końca kwietnia 2013 r. mamy czas, by rozliczyć sie z fiskusem. - Apelujemy do ostrowian, by w rubryce z odpisem 1% podatku wybierali organizację pożytku publicznego z Ostrowa Wielkopolskiego. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS - apeluje Prezydent Jarosław Urbaniak.


157 tysięcy zeznań podatkowych złożyli ostrowianie w 2011 roku, z czego 43 tysiące osób odpisało 1% na organizacje pożytku publicznego. Zaledwie co 5 mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego odpisujący 1% przekazał go na ostrowskie stowarzyszenia.


Prezydent Jarosław Urbaniak zachęca do pozostawienia podatku w naszym mieście za pośrednictwem akcji "1% zostaw w Ostrowie".


- Zawsze się mówi, że samorząd lepiej wydaje pieniądze niż rząd, bo kontrola obywateli nad tym jest większa. Ten sam mechanizm jest tutaj - przekazujemy 1% do ostrowskich organizacji i możemy zobaczyć, gdzie są te pieniądze za ubiegły rok, za dwa lata wstecz. My ich znamy, możemy na miejscu sprawdzić jak każda z tych organizacji wydaje przekazane jej fundusze. Dlatego zachęcamy, żeby zostawić swoje pieniądze w Ostrowie dla ostrowian - podkreśla Prezydent Jarosław Urbaniak.


- Ostrowianie tak naprawdę wiedzą o istnieniu kilku organizacji, które aktywnie działają na rzecz miasta i mieszkańców. Gorąco apelujemy do stowarzyszeń o większe zaangażowanie, tak aby mieszkańcy sami chcieli odpisać 1% swojego podatku na tę, a nie inną organizację. My ze swej strony przygotowujemy biilboard i kampanię na billboardach miejskich, ulotki do biur rachunkowych - wyjaśnia Sylwia Nowicka, kierownik Biura Prasowego i Relacji Społecznych.


Na lokalne organizacje ostrowianie w 2011 roku przekazali kwotę 307 tysięcy złotych, natomiast na stowarzyszenia ogólnopolskie 1 milion 500 tysięcy złotych. O pieniądze podatników ubiegało się 25 organizacji z Ostrowa.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim zachęca wszystkich do składania zeznań podatkowych za 2012 rok w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje, bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:
www.e-deklaracje.mf.gov.pl


Kwoty odpisów na OPP ogółem:

- zeznania za 2009 r.: 1.092.000 PLN
- zeznania za 2010 r.: 1.280.000 PLN
- zeznania za 2011 r.: 1.579.000 PLN


Kwoty odpisów na OPP ostrowskie:
- zeznania za 2009 r.: 245.000 PLN
- zeznania za 2010 r.: 260.000 PLN
- zeznania za 2011 r.: 307.000 PLN


Jak przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego?


1. Wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1%.


2. Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38) Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy kwotę, którą chcemy przekazać dla opp, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.


3. Wniosek o przekazanie 1% zostanie zrealizowany wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek.


WYKAZ ORGANIZACJI OPP

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę