OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Znicze i pamięć w rocznicę śmierci

Znicze i pamięć w rocznicę śmierci

redakcja | 12.11.2012

11 listopada 2006 roku zmarł Wincenty Julian Broniwój Orliński Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W rocznicę śmierci samorządowcy zapalili na jego grobie znicze.


Wincenty Julian Broniwój Orliński to postać niezwykła. Adwokat, wielki patriota, donator kultury, działacz emigracyjny.


W 1937 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Był oficerem Armii Krajowej i uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku oraz powstania warszawskiego. Wieloletni Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Niemczech oraz hamburskiego oddziału Związku Polaków "Rodło".


Po wojnie osiadł w Hamburgu, gdzie był delegatem Rządu RP na uchodźstwie na Niemcy. Mecenas Orliński za życia znany był z hojności i wsparcia dla kultury. Chętnie odwiedzał Antonin, a Pałacowi Książąt Radziwiłłów podarował markowy fortepian Steinwaya. Uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.


Po śmierci, zgodnie z ostatnią wolą, jego ciało wróciło jednak do rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego i spoczęło na starym cmentarzu. Swemu miastu zapisał także wyposażenie swego gabinetu m.in.: biurko, fotel, okazałą bibliotekę, stolik z krzesłami, obrazy oraz bibeloty (zegar, przedmioty piśmienne). Meble w stynu gdańskim mają dużą wartość materialną. Do miasta wrócił m.in. obraz przedstawiający Pałac Myśliwski w Antoninie autorstwa Tadeusza Gaworzewskiego.


W rocznicę śmierci znicze na grobie Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zapalili: Prezydent Jarosław Urbaniak, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Lisiecki, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Aleksandra Kierstein, naczelnik Wydziału Kultury Andrzej Leraczyk i radny Zygmunt Malik.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę