OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Dyrektor Muzeum wyróżniony

Dyrektor Muzeum wyróżniony

redakcja | 24.10.2012

19 października 2012 w świeżo odbudowanym zamku Zygmunta Augusta w Tykocinie, Witold Banach Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odebrał z rąk prof. Henryka Samsonowicza wyróżnienie 23. edycji Konkursu im. Zygmunta Glogera.


W uroczystości uczestniczyli również prof. Janusz Tazbir oraz red. Stanisław Zagórski - Prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA – pomysłodawca i organizator konkursu.


Gośćmi tykocińskiego zamku byli też glogerianie z całej Polski, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, władz Województwa Podlaskiego, Prezydent Łomży, przedstawiciele mediów i duchowieństwa.


Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Konkursu Jury w składzie: (prof. Henryk Samsonowicz - przewodniczący, red. Stanisław Zagórski – sekretarz, prof. Adam Dobroński, Piotr Eberhardt, Bronisław Gołębiowski, Ludwik Malinowski, Włodzimierz Pawluczuk, prof. Janusz Tazbir, Wojciech Wrzesiński, ks. dr Jerzy Sikora - członkowie), przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:


I nagrodę otrzymał prof. dr hab. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za osiągnięcia badawcze w zakresie dziejów piśmiennictwa staropolskiego na Śląsku w XVI i XVII.


II nagrodę odebrał Krzysztof Burek - redaktor „Zeszytów Sandomierskich” za prace i działania poświęcone tradycjom i dziejom Sandomierza i ziemi sandomierskiej.


III nagrodę przyznano dr Sergiuszowi Leończykowi - animatorowi ruchu polonijnego w Rosji za upamiętnienie losów Polaków na Syberii.


Wyróżnienia:
Witold Banach (za wszechstronne badania i opracowania historii Ostrowa Wielkopolskiego, a także stworzenie wielotomowej "Biblioteki Ostrowskiej")


Beata Hebzda-Sołogub (za pionierskie badania i opracowania powojennych dziejów ludności żydowskiej w powiecie dzierżoniowskim)


Edward Kopówka (kierownik Muzeum w Treblince - za badania dziejów męczeństwa i zagłady społeczności żydowskiej w Treblince)


Jacek Nazarko (za odbudowę i przystosowanie zamku Zygmunta Augusta w Tykocinie do celów kulturalnych)


Marek Nazarko (burmistrz Michałowa - za inspiracje i wdrażanie wielu ważnych przedsięwzięć kulturalnych i gospodarczych w gminie Michałowo)


Dotychczasowymi laureatami byli m.in. profesorowie: Julian Krzyżanowski, Czesław Hernas, Dorota Simonides, Roch Sulima, Janusz Tazbir i Franciszek Ziejka.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę