OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Kolejna publikacja Towarzystwa Genealogicznego

Kolejna publikacja Towarzystwa Genealogicznego

Redakcja | 14.09.2012

"Inwentarz dóbr majętności ostrowskiej i przygodzickiej z przyległościami" - to najnowsza publikacja Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Zadania udostępnienia treści inwentarza szerokiemu gronu odbiorców podjął się przygodzicki historyk i regionalista Wacław Kieremkampt. Promocja książki odbyła się 12 września 2012 roku na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.


- Publikacja "Inwentarz dóbr majętności ostrowskiej i przygodzickiej z przyległościami" to cenne i dotąd nieopublikowane wydawnictwo źródłowe: pochodzący z 1773 roku inwentarz dóbr przygodzickich, które wraz z Ostrowem znajdowały się wówczas w rękach rodu Radziwiłłów. Jego rękopis znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie - mówi Maciej Kowalczyk, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.


Zadania udostępnienia treści inwentarza szerokiemu gronu odbiorców podjął się przygodzicki historyk i regionalista Wacław Kieremkampt.


- Inwentarz, który prezentujemy pochodzi z roku 1773. Jest to najstarszy wykaz mieszkańców naszego miasta. Wtedy nie było jeszcze ustawy o ochronie danych osobowych, wykaz jest niesamowicie szczegółowy, ponieważ ukazuje spektrum życia – dom po domu. Rachmistrz chodził i spisywał wszystkie informacje m.in. o potomstwie, o służbie, miejscu skąd pochodzili dani mieszkańcy, także o długach jakie mieszkańcy mieli u różnych osób. - We wstępie do inwentarza jest zapis, który mówi, że inwentarz został wykonany dla księcia Hireronima Radziwiłła w 1773 roku. Jest to szczegółowy opis wszystkich mieszkańców i okolic. Materiały te były własnością domu Radziwiłłów. Dopiero po II Wojnie Światowej znalazły się w archiwum w Warszawie - podkreślał regionalista Wacław Kieremkampt.


Inwentarz zawiera szczegółowy wykaz i opis wszystkich budynków oraz ich mieszkańców z terenu Ostrowa i reszty dóbr przygodzickich. Z jego kart mieszkańcy Ostrowa oraz gminy Przygodzice poznają sylwetki swoich przodków sprzed dwóch i pół wieku oraz ówczesny wygląd budowli znajdujących się w naszym mieście, w tym pierwszego ratusza, kościoła oraz synagogi.


Ta wędrówka po Ostrowie schyłku epoki przedrozbiorowej wzbogacona została cennym materiałem ikonograficznym oraz tekstem autorstwa Macieja Kowalczyka poświęconym ówczesnym znakom pieniężnym.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę