OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, darmowe ogłoszenia, baza ostrowskich firm i więcej..

Książki wielokrotnego użytku

redakcja | 16.08.2018
Książki wielokrotnego użytku
Niektóre książki znaleźć można tylko w antykwariacie

Biblioteki i antykwariaty to miejsca na swój sposób magiczne. Stoją w nich na półkach „książki wielokrotnego użytku” – jedne są własnością publiczną, wypożyczaną czytelnikom i przeważnie przez nich zwracaną, drugie zyskały nowe życie dzięki temu, że ktoś, kto je kupił lub dostał, postanowił je po przeczytaniu odsprzedać.


Książkowa mono- i poligamia

Można powiedzieć, że ktoś, kto kupuje w księgarni książkę, czyta ją i odstawia na długie lata na półkę, wyrządza za jednym zamachem dwie krzywdy. Jedną sobie, bo zagraca sobie mieszkanie czymś, do czego najprawdopodobniej nigdy nie powróci, a mógłby to sprzedać i zaoszczędzić parę groszy. Drugą – książce, która przez długi, długi czas nie zostanie wzięta do ręki, przekartkowana ani przeczytana.

Innego zdania mogą być, rzecz jasna, pisarze i wydawnictwa. W ich interesie byłoby, żeby każda książka miała tylko jednego właściciela, bo to podniosłoby sprzedaż. W gruncie rzeczy biblioteka publiczna to w jakimś stopniu legalne piractwo: można tu wypożyczać i czytać książki, nie płacąc autorom i wydawcom ani grosza. Gdyby jednak jakiś pisarz spróbował zaprotestować przeciwko udostępnianiu jego dzieła za darmo każdemu chętnemu, zapewne nie skończyłoby się to dla niego najlepiej.


Książki mają w sobie czasem coś więcej

Ileż śladów ludzkiego życia znaleźć można w używanych książkach. To nie tylko notatki i bazgroły na poszczególnych kartkach, to także rozmaite kartki, karteczki i karteluszki, które dopiero co służyły komuś jako zakładki. Czasem trafiają się liściki, czasem jakieś zaświadczenie. Można spodziewać się naprawdę wszystkiego.


Cześć i chwała antykwariatom

A antykwariatom wiedzie się różnie. Nie wszystkie wytrzymują niezdrową rywalizację rynkową. Nie każde miasto wspiera takie placówki: bywa, że jakiś antykwariat z długą tradycją musi zamknąć podwoje, bo podniesiono mu czynsz ponad miarę. Potem w jego miejscu będzie działał bank, a może sklep z używaną odzieżą – kogo to obchodzi? Podobny los spotyka zresztą niektóre księgarnie, nawet te, do których ludzie przyzwyczaili się już przed dziesięcioleciami.  


Na szczęście są jednak i takie antykwariaty, które mają się dobrze i rozwijają swoją działalność. Należy do nich choćby Tezeusz, prowadzący skup w Poznaniu – https://tezeusz.pl/info/skup-ksiazek-w-poznaniu i innych miastach. Gdyby nie one, zostałoby już niewiele miejsc, w których można z powodzeniem szukać książek sprzed lat. Tymczasem jest sporo książek, które wielu ludzi chciałoby przeczytać, ale wydawnictwa jakoś nie kwapią się ze wznowieniami. O ile nadal istnieją, ma się rozumieć, bo rynek wydawniczy też do łatwych nie należy. Zwłaszcza teraz, gdy konkurencję stanowi z jednej strony Amazon, z drugiej tzw. self-publishing, w którym wydawnictwo zostaje pominięte.

Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
Komentarze   0
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę
+ DODAJ OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIA

Uchwyty tokarskie. dziś   (do końca 13 dni)
Imadła maszynowe różne dziś   (do końca 13 dni)
Szlifierki Stołowe, narzędzia dziś   (do końca 13 dni)
Narzędzia do metalu dziś   (do końca 13 dni)
Piła (wycinarka)taśmowa do drewna. dziś   (do końca 13 dni)


+ Dodaj za darmo ogłoszenie