OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, darmowe ogłoszenia, baza ostrowskich firm i więcej..

Uzyskaj dotację na opracowanie innowacyjnych produktów lub usług

redakcja | 05.12.2016
Uzyskaj dotację na opracowanie innowacyjnych produktów lub usług

Innowacyjne pomysły były i są nadal doceniane. Dzięki nim mamy dostęp do nowoczesnych produktów lub zaawansowanych usług, wpływających nierzadko na poprawę codziennego funkcjonowania. Jeśli masz ciekawą koncepcję, którą chcesz wcielić w życie, a potrzebujesz środków finansowych - sięgnij po wsparcie z funduszy unijnych.


Obecnie największe szanse na uzyskanie dotacji mają firmy, które mają w planach opracowanie i wprowadzanie nowych lub dużo bardziej ulepszonych produktów / usług. Duży nacisk kładzie się na innowacje, ponieważ to one stanowią motor napędzający rozwój technologicznych.


Innowacja, czyli co?

Jeśli chodzi o innowacje, wyróżnia się innowacje produktowe oraz innowacje procesowe.

Poprzez innowacje produktowe rozumie się powstanie nowego produktu (lub usługi), który do tej pory nie występował na rynku. Pod tym pojęciem kryje się również ulepszenie znanego produktu poprzez wprowadzenie nowych właściwości, poprawę znaczących elementów i funkcjonalności.

Innowacje procesowe polegają na znaczącej zmianie procesu produkcji. Chodzi tutaj m.in. o opracowanie i wdrożenie nowej linii produkcyjnej, zmniejszenie ilości zużywanych surowców czy ograniczenie ilości powstających odpadów czy zanieczyszczeń.


O jaką dotację można się ubiegać?

Jeżeli zamierzasz dążyć do wprowadzenia innowacji, możesz ubiegać się o dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla twojego województwa. Skorzystaj z Działania 1.2.1 Badania przemysłowe, prace rozwojowe i wdrożenia. Jest to program dedykowany firmom z sektora MŚP.


Na co można przeznaczyć środki z dotacji?

Dotacja z przeznaczeniem na opracowanie innowacyjnych produktów lub usług powinna być wydatkowana zgodnie z warunkami. Pozyskane środki można wykorzystać m.in. na:

  • opłacenie współpracy z naukowcami z instytutów badawczych lub zakup wyników badań,
  • wynagrodzenia pracowników realizujących zakupione badania,
  • uzyskanie ochrony praw własności intelektualnej, np. wzorów użytkowych, patentów,
  • budowę linii demonstracyjnej,
  • zakup materiałów potrzebnych do prowadzenia badań,
  • amortyzację sprzętu wykorzystywanego podczas prowadzenia działań.
  •  

Ile pieniędzy można otrzymać w ramach dotacji?

Jak wynika z informacji zawartych m.in. na stronie https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm, maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 85% wartości inwestycji. To, ile pieniędzy otrzyma przedsiębiorca, zależy od wielu czynników, w tym:

  • wielkości firmy - na wyższe kwoty dofinansowania mają szanse małe firmy, natomiast przedsiębiorstwa średnie mogą ubiegać się o niższe kwoty,
  • rodzaju ponoszonych kosztów - jeśli przedsiębiorca zamierza skupić się na fazie badań przemysłowych, otrzyma większe wsparcie niż przedsiębiorca prowadzący prace rozwojowe.

Warto także mieć świadomość, że na wysokość przyznawanego dofinansowania wpływa ponadto gotowość przedsiębiorcy do upowszechniania wyników badań, np. podczas wystąpień na konferencjach czy w ramach publikacji artykułów naukowych. Kwota będzie wyższa, jeśli firma zdecyduje się na to, by podzielić się wynikami badań z innymi.

Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
Komentarze   0
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

WEBMOTION Żółkiewskiego 3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Ośrodek Szkolenia i Usług Technicznych ul. Batorego 35, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Busy do Holandii Mikianna-Bus ul. strzelecka, 63-400 Ostrów Wlko
Indyw.Prakt. Położnej Środow. - Rodz. ul. Ostrowska 61, 63-405 Sieroszewice
FUH BA SYSTEM ul. Armii Krajowej 4b, 83-330 Pępowo


+ Dodaj za darmo swoją firmę
+ DODAJ OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIA

Garaż przy bloku 7-gru   (do końca 9 dni)
Asystent projektanta / kreślarz 6-gru   (do końca 1 dzień)
Udostępnię rabaty na zakupy lub usługi. wczoraj   (do końca 6 dni)


+ Dodaj za darmo ogłoszenie