OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Poradnik z kontraktów CFD na towary

Poradnik z kontraktów CFD na towary

redakcja | 03.06.2016

Kontrakty na różnice kursowe (z ang. CFD - Contract for Difference) to dość nowe rozwiązanie biznesowe bo liczące sobie - w swej obecnej formie - niespełna 30 lat. CFD pozwalają indywidualnym biznesmenom na handel różnorodnymi produktami finansowymi, takimi jak waluty, indeksy i towary bez konieczności fizycznego ich posiadania. Umożliwiają też korzystanie z narzędzi handlowych, takich jak analiza techniczna i różnych strategii inwestowania.


CFD są umową między dwiema stronami które, podpisując umowę handlową, zobowiązują się rozliczyć między sobą różnicę pomiędzy ceną w dniu otwarcia umowy a aktualną wartością kapitału. Przedmiotem handlu są jak wspomniano waluty, akcje, indeksy, a także towary i surowce.


Obracanie każdym z tych przedmiotów finansowych nieco się różni i wymaga trochę innej strategii. Możliwość handlowania towarami jest ciekawą opcją, gdyż stosunkowo niewielka liczba rynków na świecie zajmuje się tym na szerszą skalę. Oznacza to, że trader handlujący towarami ma możliwość blisko zapoznać się z danym towarem, jego zmiennością i tym co na nią wpływa i z czasem ma duże szanse aby stać się ekspertem od przeprowadzania bardzo intratnych transakcji.


Towary w CFD zwykle dzieli się na 4 grupy:
• zboża ( soja, pszenica, kukurydza, owies)
• metale (platyna, złoto, srebro, miedź, nikiel, ołów)
• miękkie ( kawa, kakao, cukier, bawełna)
• energia (ropa naftowa, gaz)


W Polsce jest wielu brokerów oferujących CFD na towary: CMC Markets, CityIndex, XTB, Admiral Markets i inne.


Zalety handlu towarami na kontraktach CFD: możliwość handlowania prawie 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu; dostęp do wielu znanych surowców ibez konieczności fizycznego ich posiadania; niskie spready; obniżenie kosztów poprzez handel bezprowizyjny; maksymalizacja siły nabywczej za pomocą odpowiednio dopasowanej dźwigni finansowej na surowcach (dźwignia, czyli lewar, może być w wysokości nawet 1:200, co przedkłada się na bardzo niski finansowy wkład początkowy).


Mówiąc o dźwigni finansowej, wypada zwrócić uwagę (i każdy dobry broker powinien jasno dawać to do zrozumienia na swojej stronie www), że lewarowanie w kontraktach CFD może czasami doprowadzić do poniesienia strat wyższych niż początkowy wkład finansowy i nalezy liczyć się z ryzykiem, jeśli transakcja przebiega niepomyślnie dla inwestora.
Innym plusem CFD na towary jest to że inwestycje w towary zbywalne są dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka w czasie inflacji oraz niepewności gospodarczej - zabezpieczają zarówno stronę kupującą, jak i sprzedającą przed nagłymi zmianami cen, które mogłyby spowodować duże straty.
Warto zauważyć, że w obracaniu towarami duże znaczenie mają globalne katastrofy: nieurodzaj, pożary, powodzie, trzęsienia ziemi itp. Także lokalne czynniki finansowe w danym kraju mają wpływ na ilość i jakość wyprodukowanych i wydobytych towarów.
Ceny surowców są także bardziej zmienne niż np akcji czy walut - np ceny zbóż zależą od nagłych zmian pogodowych wiosną i latem.


Handlowanie towarami to ciekawa alternatywa dla walut, akcji czy indeksów. Zawsze jednak warto najpierw wypróbować darmowych kont demonstracyjnych i trochę poćwiczyć, bez ponoszenia żadnych strat.

Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę