OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..

Pierwsza w regionie komora dymowa

Dawid Bilski | 26.11.2015
Pierwsza w regionie komora dymowa
fot. Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie

Pierwsza w regionie, a piąta w Wielkopolsce komora dymowa w Ostrowie Wielkopolskim została właśnie oficjalnie oddana do użytku. Podobne obiekty są tylko w Poznaniu, Koninie, Lesznie i Pile. To miejsce do ćwiczeń i testów, jakie muszą przechodzić regularnie strażacy zarówno zawodowi jak i ochotnicy. Tego dnia przekazane zostały także nowe pojazdy oraz sprzęt na potrzeby 4 jednostek PSP z regionu.


W jej pomieszczeniach panują warunki zbliżone do tych, z jakimi strażacy spotykają się w czasie pożarów. Każdy strażak musi przejść takie szkolenie co 2 lata. Komora składa się z dwóch pomieszczeń, pierwsze w trakcie zadań jest zadymione, a w drugim panuje wysoka temperaturą.

zdjecieWytyczone są ścieżki, które strażak musi pokonać w pełnym usprzętowieniu. To łącznie 66 metrów w różnych płaszczyznach. Trzeba wykazać się sprawnością w pełzaniu, przeciskaniu, przechodzeniu. Tor odzwierciedla warunków, z jakimi strażacy mogą się spotkać podczas rzeczywistej akcji. Ćwiczenia w komorze dymowej mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczących umiejętności i nawyków w zakresie: technik pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych, pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym. Łączny koszt inwestycji to 1 700 000 zł. Inwestycja dofinansowana została także z budżetu Powiatu Ostrowskiego. W imieniu wszystkich samorzadów Powiatu Ostrowskiego gratulacje złożył strażakom Starosta Ostrowski Paweł Rajski.


Na placu manewrowym stanęły także nowe, lśniące strażacką czerwienią pojazdy. Komenda Powiatowa PSP w Ostrowie Wielkopolskim otrzymała ciężki samochód ratownictwa chemicznego marki IVECO STRALIS oraz specjalistyczny kontener do sprzętu ochrony dróg oddechowych. Natomiast do Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu trafił lekki samochód ratownictwa wysokościowego marki FORD RANGER oraz agregat prądotwórczy przewoźny na przyczepie o mocy 100 kW.


Pojazdy i sprzęt zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej „program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko” w ramach trzech projektów realizowanych przez Komendę Główną PSP we współpracy z komendami wojewódzkimi PSP.


Kolejne dwa pojazdy, które trafiły do Komend Powiatowych PSP w Kępnie (ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy GCBA 8/32 na podwoziu marki VOLVO FM) oraz PSP w Pleszewie (ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy GCBA 7/40 na podwoziu marki SCANIA) zakupione zostały dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 3.6 „Poprawa bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego”.


Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę