OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..

96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dawid Bilski | 27.12.2014
96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego
fot. Dawid Bilski

27 grudnia w 96. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego W Ostrowie Wielkopolskim złożono wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.


W uroczystościach brały udział władze miasta, powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje kombatanckie. Wiązanki kwiatów złożono w miejscach pamięci narodowej (przy ul. Wrocławskiej – pomnik powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich),


Powstanie Wielkopolskie (za wikipedia.org)
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar[1]. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.


Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, obok III powstania śląskiego z 1921 roku, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.


96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego
fot. Dawid Bilski96. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego   (Liczba zdjęć: 35)
Kategoria: W obiektywieFoto
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę