OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..

Podatek za mieszkanie i dom na tym samym poziomie

Dawid Bilski | 01.09.2014
Podatek za mieszkanie i dom na tym samym poziomie

Średnio o złotówkę w skali roku wzrośnie w Ostrowie Wielkopolskim podatek płacony od budynku niemieszkalnego na działce czyli np. od garażu. Nie zmieniają się stawki podatku za mieszkanie, dom i działkę - w 2015 roku zapłacimy podatek w takiej samej wysokości co w 2014 roku. Średnio o 0,4% wzrosną podatki od nieruchomości pod działalność gospodarczą i działalność leczniczą.


Radni na sesji 29 sierpnia br. zaakceptowali propozycje stawek podatku od nieruchomości na 2015 rok. 19 głosowało za, 2 było przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania.

- Podatek od nieruchomości jest opłatą, która w całości wpływa do budżetu miasta. Samorządy ustalają podatki według wskazać zawartych w ustawie o samorządzie gminnym. To jedyny podatek, który nie jest określany procentowo, tylko samorządy uchwalają stawki podatku. Propozycja złożona na 2015 roku nie zmienia podatku od mieszkań i domów. Tutaj mieszkańcy w 2015 roku zapłacą te same stawki co w 2014 roku. Zaproponowany wzrost jest na poziomie 0,4% i dotyczy powierzchni zajętych pod działalność gospodarczą. Chodzi o to, by stawki podatku podnosić tak jak to zaleca Ministerstwo Finansów systematycznie, z roku na rok o procent inflacji, po to, by uniknąć w przyszłości kumulacji waloryzacji - podkreślał na sesji Prezydent Jarosław Urbaniak.


Nie wzrasta stawka podatku ani za mieszkanie, ani za działkę z domem. Zmienia się tylko stawka podatku np. za garaż jako budynek niemieszkalny. I np. za 20-mterowy garaż zapłacimy w 2015 roku więcej o 1 złotych ( w skali roku).


Za 50-metrowy lokal pod działalność gospodarczą w 2015 roku właściciel zapłaci 4,5 złotego więcej niż w 2014 roku, analogicznie za lokal 100-metrowy - o 9 złotych więcej w skali całego roku.

Warto podkreślić, że podatek od nieruchomości można płacić w czterech kwartalnych ratach.


W Ostrowie Wielkopolskim nadal obowiązuje zwolnienie podatkowe w ramach uchwały "de minimis" - to zwolnienie od podatku od nieruchomości w ramach pomocy publicznej. Mogą skorzystać z niej tylko nowe podmioty lub istniejące, ale rozbudowujące się firmy - wyłącznie produkcyjne. Zwolnienie nie obejmuje firm już działających w podstrefie ekonomicznej.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę