OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..

MZK zakupił nowy autobus

Dawid Bilski | 14.08.2014
MZK zakupił nowy autobus
fot. Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego

Nowoczesny, ekologiczny, niskopodłogowy Solaris Urbino 10 już w przyszłym tygodniu wyjedzie na ulice Ostrowa Wielkopolskiego. MZK ze środków własnych zakupiło nowy 10-metrowy pojazd. Na dziś flota Miejskiego Zakładu Komunikacji obejmuje 64 pojazdy.


Obsługujący Solaris Urbino 10 kierowcy muszą przejść dodatkowe szkolenie.

- Kierowanie nowym autobusem to dla kierowcy spore wyróżnienie. Odpowiedzialność większa, ale praca bardziej przyjemna - mówi prezes MZK SA Janusz Marczak.


To pierwszy tego typu zakup w ostrowskiej spółce. W odróżnieniu od poprzednich, to autobus o długości 10, a nie - jak do tej pory - 12 metrów. I co najważniejsze - z najwyższą normą emisji spalin EURO 6. Ostrów jako pierwszy w Polsce będzie miał do dyspozycji taki pojazd.

- Traktujemy ten zakup również testowo. Jeśli się sprawdzi, wówczas tabor będzie regularnie uzupełniać właśnie o te autobusy 10-metrowe - mówi prezes spółki MZK SA Janusz Marczak. - Na dziś MZK SA ma 64 autobusy. Jeśli mielibyśmy finansować zakup tylko z własnych środków to jesteśmy w stanie kupić jeden autobus rocznie. Ale liczymy na nowe rozdanie unijne.


Jak podkreśla Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego fiszka dotycząca wymiany taboru została już złożona w ramach tzw. ZITów czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- ZITy to osobna "kieszonka" ze środkami z przyszłej perspektywy unijnej dedykowana do miasta i gmin skupionych w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Na dziś zostały złożone wstępne propozycje do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, pierwsze konkursy powinny być ogłaszane najwcześniej w 2015 roku - dodaje Prezydent Jarosław Urbaniak.


Nowy Solaris ma sześciocylindrowy silnik Cumins, automatyczną skrzynię biegów, klimatyzowaną kabinę kierowcy i cyfrowy monitoring z 7 kamer.

- Nie ma klimatyzacji wewnątrz autobusu, ale jest zamontowany nowoczesny system wentylacji. Klimatyzacji nie ma z kilku powodów. po pierwsze - Ostrów Wielkopolski ma najbardziej gęstą siatkę przystanków w kraju - średnia odległość między przystankami liczy około 260 metrów - to ma znaczenie przy ciągłym otwieraniu i zamykaniu drzwi podczas trasy po mieście. Po drugie - ponad połowa pasażerów na trasach miejskich to ludzie po 50 roku życia, którzy akurat na klimatyzację się skarżą i ona bardziej im przeszkadza podczas jazdy, niż pomaga. A osoby po 50 roku życia to ponad połowa naszych klientów na trasach miejskich, więc ich głos także musimy wziąć pod uwagę i go bierzemy. I po trzecie - w tym autobusie jest zupełnie inny system wentylacji, który na krótkich, miejskich trasach powinien zapewnić komfort jazdy - dodaje prezes J.Marczak.


Autobus ma75 miejsc pasażerskich, w tym 19 siedzących. Posiada rampę dla wózków osób niepełnosprawnych i płaską podłogę bez stopni wejściowych i progów poprzecznych.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę