OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Uzdatnianie wody na Piaskach

Uzdatnianie wody na Piaskach

Hubert Błaszczyk | 29.11.2013

Trwają prace związane z uzdatnianiem dwóch zbiorników wodnych na ostrowskich Piaskach. W zbiornikach posadzono już 10 tysięcy roślin wodnych, na które spółka Miejski Zakład Zieleni pozyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - Elementy docelowo mają poprawić jakość wody w zbiornikach - mówi Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

 

Drugi etap zaplanowanych prac związanych z uzdatnianiem wody to użycie tzw. koagulantu czyli siarczanu żelazowego. To związek, który neutralizuje fosfor, którym z kolei żywią się m.in. sinice.

 

- Siarczan żelazowy wiąże się z fosforem i opada na dno, tworząc łatwe do usunięcia pyłki - mówi Piotr Wyrwa z prowadzącej opryski wody firmy "Areator".

 

Po tegorocznym zabiegu oprysk wody zostanie powtórzony wczesną wiosną przyszłego roku.

 

- Częstotliwość wykonywania zabiegu związana jest z warunkami atmosferycznymi, a konkretnie zależy od opadów atmosferycznych - mówi Piotr Wyrwa.

 

- Zabiegi mają doprowadzić do tego, aby woda była bardziej przejrzysta, a co za tym idzie, czystsza - mówi Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

 

Dodatkowo, w zbiornikach posadzono 10 tysięcy roślin wodnych z różnych gatunków, m.in. wywłócznik, jaskier. To rośliny denne, które "oplotą" dno zbiorników.


- Rośliny zaczną wiązać dno, będą dostarczać tlen, którego obecnie wodzie brakuje. Rośliny, podobnie jak wlany do wody koagulant, będą żywić się fosforem, który jest pożywką dla różnego rodzaju bakterii - dodaje W. Białas.


Spółka MZZ na rośliny pozyskała dofinansowanie- tj. 20 tysięcy złotych - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Reszta - 4 tys. - to wkład własny spółki.

 

Rośliny oraz koagulant to początek zaplanowanych prac związanych z uzdatnianiem wody. Spółka czeka na dofinansowanie zewnętrzne kolejnych działań.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę