OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Szczepią dzieci przeciwko pneumokokom

Szczepią dzieci przeciwko pneumokokom

Hubert Błaszczyk | 17.10.2013

Do 13 grudnia 2013 trwać będzie akcja bezpłatnych szczepień dzieci w ramach programu „Stop pneumokokom’’. To wspólna akcja profilaktyczna, na którą złożyły się samorządy gminne i powiatowy.

 

Program „Stop pneumokokom’’ to inicjatywa realizowana przez Gminy Odolanów, Przygodzice, Sieroszewice oraz Powiat Ostrowski. Samorządy te na zadanie przeznaczyły w sumie kwotę 84 530 zł. Z tego z budżetu powiatu wyasygnowano ok. 16 tys. złotych.


- Bezpłatnymi badaniami objęte są dzieci urodzone w 2011 roku. W sumie z terenu trzech gmin z możliwości szczepień może skorzystać populacja 369 dzieci. Oczywiście ostateczna decyzja o przystąpieniu do szczepień należy do rodziców, my jako samorządy tworzymy jedynie możliwość i pokrywamy koszty zabiegów – mówi Małgorzata Pawlik, kierownik Referatu Zdrowia Starostwa Powiatowego w Ostrowie.


Szczepienie odbywa się na terenie gmin. W gminie Sieroszewice akcje prowadzi Przychodnia Lekarza Rodzinnego JANTAR. W Przygodzicach Ośrodek Leczenia Kompleksowego, a w Odolanowie ZOZ Przychodnia Lekarza Rodzinnego.

 

Z inicjatywą przeprowadzenia szczepień właśnie przeciwko pneumokokom wystąpiła Komisja Zdrowia Rady Powiatu Ostrowskiego, a zaproszenia do udziału w tej akcji skierowane zostały do wszystkich samorządów. Pozytywnie odpowiedziały trzy gminy.


– Pneumokoka powoduje wiele schorzeń od wszelkich stanów zapalnych zatok, płuc, ucha, gardła do najgorszych powikłań związanych z sepsą. Na szczęcie bakterie te nie mutują i dysponujemy skuteczną szczepionką – wyjaśnia Tomasz Ziąbka przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Ostrowskiego. - W tym okresie życia wystarczy jedna dawka, żeby uodpornić człowieka na całe życie. Szczepimy dzieci, które nie są jeszcze w okresie przedszkolnym, a właśnie w przedszkolach często spotykają się z pneumokokami, bo nosicielstwo wśród dzieci sięga 30-40 proc. Dodatkowo szczepienie chroni także dziadków, rodziców i młodsze rodzeństwo – powiedział T. Ziąbka.


W Polsce szczepienie wszystkich dzieci przeciwko pneumokokom przeprowadziły Kielce. Efektem tej akcji jest m.in. spadek zachorowalności na zapalenie płuc spadła o 60-70 proc. wśród dzieci, a wśród dorosłych z otoczenia dzieci o ok. 35 proc.

Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę