OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Zapraszamy na noc w koszarach

Zapraszamy na noc w koszarach

Hubert Błaszczyk | 01.10.2013

Odnowione budynki Zespołu Szkół Usługowych, które dawniej mieściły koszary 155 Pułku Piechoty im. Helmuta Moltkego, 7 listopada 2013r. znów przeniosą się w czasy Republiki Ostrowskiej i II Rzeczypospolitej. Projekt edukacyjny „Noc w Koszarach” jest zainicjowany z myślą o gimnazjalistach.

 

Zespół koszar 155. Pułku Piechoty im. Helmuta Moltkego zbudowano w 1867 r. Dwa potężne budynki przy dzisiejszej ulicy Wolności otrzymały neogotyckie zdobienia. W dniu 12 listopada 1918 r. Niemiecka Rada Żołnierska zmuszona została do przekazania koszar tworzonemu 1. Pułkowi Piechoty Polskiej. Po latach żołnierskiej służby zabudowania pełnią obecnie funkcje cywilne. Działa w nich powiatowa jednostka - Zespół Szkół Usługowych.


„Noc w koszarach” jest częścią obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz obchodów Święta Szkoły upamiętniającego odsłonięcie na budynku szkoły tablicy pamiątkowej poświęconej Republice Ostrowskiej. Projekt realizowany jest przy współpracy z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznych, która pomagając w przygotowaniu koszarowej scenerii oraz udostępniając eksponaty na wystawę pozwoli młodzieży spotkać się z historią w jej żywym obrazie.

 

- Zapraszamy grupy młodzieży gimnazjalnej 7 listopada w godzinach od 15:00 do 21:00 do odbycia żywej lekcji historii związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz czasami II Rzeczypospolitej. W trakcie, pokazów, zajęć, prelekcji i wystaw młodzież będzie mogła przenieść się w tamte burzliwe czasy, poznać historyczne postacie związane z Ostrowem, naszymi koszarami, poczuć klimat historii w niepowtarzalnej scenerii, a nawet spróbować żołnierskiej grochówki – mówi Dariusz Kaczmarek dyrektor ZSU.

 

Na dziedzińcu szkoły-koszar przy ul. Wolności 10-12 ustawione będą eksponaty wojskowe obrazujące historię tamtych czasów --rekonstrukcja historyczna obrazować będzie szańce, wartownie i koszarowe życie. A w budynku będzie można obejrzeć wystawę poświęconą koszarom i II Rzeczypospolitej. W trakcie imprezy funkcjonować będzie szkolne kino wyświetlające filmy o tematyce wojskowej.

 

Projekt przeznaczony jest dla grup uczniów z II i III klas gimnazjalnych. Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, zgłoszenia do udziału przyjmowane są telefonicznie, faksem (tel/fax 62 736 51 82) lub drogą mailową (zsu@osw.pl) do 30 października 2013r. Zgłoszenia i szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.zsu.osw.pl. Program imprezy prezentujemy poniżej.

Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę