OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Syn legendarnego pilota w Ostrowie

Syn legendarnego pilota w Ostrowie

Hubert Błaszczyk | 30.09.2013

Syn legendarnego pilota Dywizjonu 303 Mirosława Ferića walczącego w II wojnie światowej podczas "Bitwy o Anglię" gości w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach wizyty Philip Methuen - Ferić zwiedził m.in. Szkołę Podstawową nr 11 im. Mirosława Ferića.

 

To już druga wizyta Philipa Methuena - Ferića w Polsce, pierwsza w Ostrowie Wielkopolskim. Do naszego miasta przyjechał wraz z córką Anotonią, aby odwiedzić miejsca związane z młodością swojego ojca oraz aby zapalić znicz na grobie swojej babci - Zofii Ferić.


Porucznik Ferić był nie tylko jednym z najwybitniejszych pilotów Dywizjonu 303, ale także kronikarzem tej jednostki. W Ostrowie Wielkopolskim uhonorowano go, nadając jego imię Szkole Podstawowej nr 11 oraz jednej z ostrowskich ulic. Jego podobizna zdobi także galerię portretów wybitnych profesorów oraz absolwentów w hallu I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

 

W ramach wizyty syn pilota zwiedził Szkołę Podstawową nr 11, w której spotkał się z dyrektor Małgorzatą Lubojańską, nauczycielami, dziećmi oraz redakcją gazetki szkolnej "OX". Wziął także udział w Ślubowaniu Klas Pierwszych. Ważnym punktem wizyty w ostrowskiej "jedenastce" było uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego w ścianie wznoszonej hali sportowej. Syn pilota odwiedził także I Liceum Ogólnokształcące.


Podczas wizyty w Ostrowie spotkał się także z władzami miasta - Prezydentem Jarosławem Urbaniakiem oraz Marleną Maląg Zastępcą Prezydenta Miasta.


- Pobyt w Ostrowie Wielkopolskim jest dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Gdy byłem małym chłopcem nie zdawałem sobie sprawy z tego, że mój ojciec jest tak znanym pilotem. W dużej mierze dzięki wizycie w Ostrowie zdałem sobie z tego tak naprawdę sprawę. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie wizyta w sali tradycji w Szkole Podstawowej nr 11. Tam zobaczyłem zdjęcia mojego ojca ze szkoły, z wojska. Nigdy wcześniej tych fotografii nie widziałem. Był to bardzo wzruszający moment - powiedział Philip Methuen- Ferić.

 

Jak wyjaśnia ostrowski historyk Jarosław Biernaczyk w artykule "Syn asa lotnictwa, porucznika Mirosława Ferica, chce przyjechać do Ostrowa" w Gazecie Ostrowskiej, Mirosław Ferić po zdaniu matury w ostrowskim Gimnazjum Męskim (1935 r.) wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w roku 1938. Wziął następnie udział w kampanii wrześniowej 1939 r., kampanii francuskiej oraz „Bitwie o Anglię” w 1940 r. Na liście asów polskiego lotnictwa sklasyfikowany został na 10. miejscu, mając na koncie dziewięć zestrzelonych samolotów wroga na pewno, jeden prawdopodobnie oraz jeden uszkodzony. Porucznik Mirosław Ferić zginął w trakcie lotu treningowego, 14 lutego 1942 roku na lotnisku w Northolt w Anglii.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę