OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, darmowe ogłoszenia, baza ostrowskich firm i więcej..
Dotacje na wymianę okien, drzwi i stropów

Dotacje na wymianę okien, drzwi i stropów

Hubert Błaszczyk | 23.09.2013

Ostrów Wielkopolski dotuje prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych, które nie należą do miasta. W tym roku dofinansowano trzy obiekty – wymianę okien i drzwi w dawnej Przepompowni Ścieków, wymianę okien w secesyjnej willi przy ul. Raszkowskiej 47 oraz na odtworzenie stropów w kamienicy przy ul. Rynek 28. Wartość przyznanych dotacji to 200 tysięcy złotych.

 

Wnioski właściciele obiektów zabytkowych składają do Miejskiego Konserwatora Zabytków, wysokość pomocy finansowej zatwierdza Rada Miejska.

 

Samorząd miasta – zgodnie z przyjętą uchwałą w 2011r. - udziela dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. W 2013 roku środki takie otrzymali właściciele trzech zabytkowych budynków w Ostrowie Wielkopolskim. Warunek podstawowy – obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków.

 

Specjalna komisja z Miejskim Konserwatorem Zabytków na bieżąco kontroluje postęp prac i jakość zamawianych okien i drzwi.

 

- Remont secesyjnej willi obejmie wymianę stolarki okiennej na okna odtwarzające w materiale i formie, zewnętrznej stolarki drzwiowej na drzwi odtworzeniowe w materiale i formie oraz rekonstrukcję głównych drzwi wejściowych - mówi Elżbieta Wolniewicz - Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

 

68 tysięcy złotych na wymianę okien i drzwi zewnętrznych w budynku dawnej przepompowni ścieków przy ul. Raszkowskiej 78 otrzymał właściciel obiektu. Całkowity koszt realizacji tego zadania wynosi ponad 225 tysięcy złotych. Na wymianę stolarki okiennej i wymianę zewnętrznej stolarki drzwiowej dotację w wysokości 96 tysięcy złotych otrzymał właściciel secesyjnej willi przy ul. Raszkowskiej Całkowity koszt tego zadania to blisko 320 tysięcy złotych. Trzecim dofinansowanym zabytkowym obiektem jest kamienica usytuowana przy ul. Rynek 28 w Ostrowie Wielkopolskim. Tutaj zadanie obejmuje odtworzenie drewnianych stropów I i II kondygnacji. Przyznana dotacja wynosi 36 tysięcyzłotych, a całkowity koszt zadania to blisko 147 tysięcy złotych.

 

- Zgodnie z art. 81 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami organ stanowiący czyli gmina lub powiat mogą udzielić dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. To także szansa na przeprowadzenie prac w nie należących do miasta obiektach zabytkowych, których w Ostrowie Wielkopolskim aż tak wielu nie ma i tym bardziej powinniśmy o nie dbać – podkreśla Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Dotacje skierowane są do osób prywatnych czyli dla właścicieli kamienic czy budynków użyteczności publicznej, które nie stanowią własności miasta. Do uchwały dołączony jest załącznik, który określa zasady i tryb postępowania i wniosek, który należy złożyć. Wniosek taki zawiera dane i załączniki: akt własności budynku, decyzja o wpisie do rejestru zabytków, zezwolenie konserwatora zabytków na prowadzenie prac. Aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie prac należy mieć projekt na planowane prace.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
Komentarze   0
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Busy do Holandii Mikianna-Bus ul. strzelecka, 63-400 Ostrów Wlko
elektro serwis eco ul. kościuszki 12, 63-400 ostrów wlkp
Zuh nowak ul. Leśna, 62-571 Żychlin
Lexius sp. z o.o. ul. Skarszewska 2, 62-800 Kalisz
MER Serwis Komputerowy ul. Zofii Nałkowskiej, 63-430 Ostrów Wielkopolski


+ Dodaj za darmo swoją firmę
+ DODAJ OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIA

Doradca Klienta wczoraj   (do końca 13 dni)
Specjalista Inżynierii Procesu wczoraj   (do końca 13 dni)
Referent ds. rozliczania produkcji wczoraj   (do końca 13 dni)


+ Dodaj za darmo ogłoszenie