OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota”

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota”

Hubert Błaszczyk | 13.09.2013

W ostrowskim II Liceum Ogólnokształcącym z historycznym wykładem wystąpił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Spotkanie, na którym tłumnie zjawiła się młodzież zorganizował Oddział IPN w Łodzi oraz miejscowy Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

 

Podczas krótkiej wizyty w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek, 9 września 2013 r. Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu odwiedził II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta. W wykładzie pt. „Wieluń – 1 września 1939 r.” zaprezentował zgromadzonym gościom relacje świadków, materiał fotograficzny oraz dokumenty związane z bombardowaniem Wielunia w pierwszym dniu II wojny światowej. Warto podkreślić, że atak Niemieckich sztukasów na Wieluń wczesnym rankiem 1 września 1939r. przez niektórych historyków uznawany jest za początek wojny.


- Tak jak Westerplatte jest symbolem początku II wojny światowej i czczone, jako miejsc bohaterskiej walki polskiego żołnierza, tak Wieluń jest symbolem tragedii ludzkości, humanitaryzmu. Gdy mówimy o II wojnie światowej, mówimy o gettach, powstaniu, zagładzie, obozach koncentracyjnych, o tragedii XX wieku. Bombardowanie bezbronnego miasta zabijanie setek jego mieszkańców podczas snu, obracanie w pył domów, kościołów, szkół czy szpitala to zapowiedź bezwzględności, jaka będzie charakteryzować Niemców w tej wojnie – mówił Jan Książek.

 

Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprezentował pierwszy dokument wojenny, jakim jest meldunek o aktywności niemieckich samolotów nad Wieluniem, a także zapiski z pamiętnika wojennego należącego do Kurta Hartmanna, jednego z pilotów biorących udział w bombardowaniu. Co ciekawe jest w nim wątek ostrowski. Dziewięć maszyn, które o 4:40 wystartowały z podopolskiej Nowej Wsi (Neudorf) zanim zaatakowały Wieluń miały sprawdzić takie cele jak: rzekome lotnisko w Ostrowie i Kaliszu.


- Z zebranych informacji wynika, że przed wojną w Ostrowie nie funkcjonowało lotnisko. Miasto zostało oszczędzone w pierwszym dniu wojny, jednakże rozpoczęła się tragedia jego mieszkańców, którzy ruszyli na wschód i w okolicach Sieradza byli ostrzeliwani podczas ucieczki przed nieprzyjacielem. Niewątpliwie największa tragedia spośród miast leżących nad zachodnią granicą Polski dotknęła Wielunia – mówił Tomasz Ławniczak, wicestarosta ostrowski.

 

Warto podkreślić, że Wieluń w skutek bombardowania został w 70 procentach zniszczony. Uczestnicy spotkania Klubu Historyczego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zastanawiali się, dlaczego miasto było obrane za cel i tak skutecznie zniszczone skoro nie stacjonowało w nim wojsko, o czym piloci mogli się przekonać, już po pierwszym uderzeniu. Jedną z hipotez jaką wysnuto była próba skuteczności unowocześnionych samolotów oraz sprawdzenie reakcji opinii publicznej i międzynarodowej na atak wymierzony w cywilów wbrew ustaleniom Konwencji Haskiej, którą Niemcy wielokrotnie łamali podczas II Wojny Światowej.


Idea stworzenia Klubów Historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zrodziła się w 2002 r. w Warszawie i jest efektem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Do podstawowych zadań Klubów należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Pierwszy w regionie łódzko-kaliskim Klub Historyczny im. gen. „Grota” powstał w Łodzi w 2004 r. Poza Łodzią, na obszarze działania wspierającego ich pracę Oddziału IPN w Łodzi funkcjonują obecnie Kluby w Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Głownie, Ostrowie Wielkopolskim i w Zduńskiej Woli.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę