OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Spotkania z rodzicami w sprawie profilaktyki czterolatków

Spotkania z rodzicami w sprawie profilaktyki czterolatków

Hubert Błaszczyk | 09.09.2013

W Ostrowie Wielkopolskim rusza kolejna edycja programu profilaktycznego dla czterolatków. Prezydent Jarosław Urbaniak rozpoczyna spotkania z rodzicami z przedszkolach, ponieważ bez pisemnej deklaracji i zgody rodzica – maluch nie może być włączony w cykl badań. A że warto skorzystać z miejskiej profilaktyki przekonują dotychczasowe statystyki.

 

W 2013 r. przebadanych zostanie ok. 800 dzieci urodzonych w 2009 roku. Pogram obejmuje badanie usg jamy brzusznej, poziomu kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu oraz konsultację lekarską prowadzoną przez lekarza pediatrę. Na wszystkie badania rodzic jest umówiony z dzieckiem na indywidualną godzinę i datę. Dzieci w przedszkolach otrzymują specjalne, imienne zaproszenia.

 

- Z doświadczenia wiem, że - jak podkreślają rodzice - na tego typu badania nie zapisaliby swoich pociech. Tym bardziej, że zmiany zostały wykryte u dzieci zdrowych, które nie były dotąd pod specjalną opieką – podkreśla prezydent Jarosław Urbaniak.

 

Badania mają za zadanie stwierdzenie ewentualnych schorzeń układu moczowego.


- Nieprawidłowości, jakie wykryliśmy u dzieci, to 23 zmiany podczas badania usg, m.in. kamienie kielichowe w 3 przypadkach, u jednego dziecka brak nerki, a w dwóch przypadkach cechy zastoju moczu UKM, zmiany zapalne błony śluzowej pęcherza moczowego oraz złe położenie jąder - dodaje Barbara Rokicka – Łapuć, lekarz prowadzący badania.

 

W OCK będzie zaprezentowane profilaktyczne przedstawienie teatralne, na które zaproszone zostaną dzieci wraz z rodzicami. Tam także zostaną zaprezentowane założenia programu.

 

- Chcemy, aby po obejrzeniu przedstawienia dzieci się nie bały przystąpić do badań oraz aby z większą chęcią wzięły udział w przedsięwzięciu. To ciekawy i przystępny sposób przedstawienia tematu - dodała Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta.

 

Badania finansowane są z budżetu miasta. Program realizuje wyłoniony w przetargu
Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica” przy ulicy Kościuszki 15.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę