OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, darmowe ogłoszenia, baza ostrowskich firm i więcej..
Ostrów ma kolejny zabytek

Ostrów ma kolejny zabytek

Hubert Błaszczyk | 31.08.2013

Budynek Urzędu Celnego przy ulicy Partyzanckiej 32 wpisany do rejestru zabytków. - Obiekt został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku przy jednej z najstarszych ulic w mieście - wyjaśnia Elżbieta Wolniewicz- Kukuła Miejski Konserwator Zabytków. Do 2009 roku budynek użytkowany był przez Komendę Powiatową Policji.

 

To już kolejny budynek w Ostrowie Wielkopolskim, który w ostatnim czasie znalazł się w rejestrze zabytków.


- Urząd Celny, jako budynek użyteczności publicznej, swym indywidualnym kształtem bryły wyróżnia się w architekturze miasta. W budynku zachowana jest oryginalna substancja budowlana o walorach artystycznych, co dodatkowo dodaje unikatowej wartości obiektowi. W stylistyce budynek nawiązuje do architektury renesansu niemieckiego. Przejawia się to szczególnie w zastosowanym materiale elewacji - wyjaśnia Elżbieta Wolniewicz - Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

 

Urząd Celny to budynek piętrowy, podpiwniczony, nakryty wysokim, stromym dachem. W latach 90. XX wieku do elewacji południowo - zachodniej dobudowano przybudówkę z wtórnym, głównym wejściem. W budynku zachowany jest pierwotny układ wnętrz, sień z oryginalnymi płytkami posadzkowymi, korytarze oraz klatka schodowa. Oryginalny jest także wystrój elewacji oraz kształt bryły. 

 

- Z wyposażenia zachował się oryginalny komplet stolarki okiennej parteru, piętra i poddasza, drzwi zewnętrzne w elewacji szczytowej północno - wschodniej i częściowo stolarka drzwiowa wewnętrzna. Oryginalne są drzwi drewniane i z okuciami, m.in. klamkami, zawiasami i kratami oraz część drzwi wewnętrznych ze szpaletami - dodaje E. Wolniewicz - Kukuła.

 

Przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych (od północnego wschodu) zachowane są oryginalne balustrady stalowe, nitowane i kute. Mają one secesyjne wzory.

 

- W stylu secesyjnym są także kute kraty w nadświetleniu drzwi zewnętrznych, znajdujące się od północnego wschodu oraz kraty w części otworów okiennych - mówi E. Wolniewicz - Kukuła.

 

Decyzję w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków wydał Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na wpis czekają jeszcze dawne kasyno wojskowe oraz koszary przy ulicy Wolości.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
Komentarze   0
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Busy do Holandii Mikianna-Bus ul. strzelecka, 63-400 Ostrów Wlko
elektro serwis eco ul. kościuszki 12, 63-400 ostrów wlkp
Zuh nowak ul. Leśna, 62-571 Żychlin
Lexius sp. z o.o. ul. Skarszewska 2, 62-800 Kalisz
MER Serwis Komputerowy ul. Zofii Nałkowskiej, 63-430 Ostrów Wielkopolski


+ Dodaj za darmo swoją firmę
+ DODAJ OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIA

Doradca Klienta wczoraj   (do końca 13 dni)
Specjalista Inżynierii Procesu wczoraj   (do końca 13 dni)
Referent ds. rozliczania produkcji wczoraj   (do końca 13 dni)


+ Dodaj za darmo ogłoszenie