OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Promocja książki "Szachy wojenne1939-1945. War chess"

Promocja książki "Szachy wojenne1939-1945. War chess"

Hubert Błaszczyk | 29.08.2013

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego i Ostrowskie Towarzystwo Szachowe zapraszają na promocję książki pt.: "Szachy wojenne 1939-1945. War chess" autorstwa Pawła Dudzińskiego. Promocja odbędzie się 1 września o godzinie 10.00 w czytelni Biblioteki Publicznej przy ul. Wolności 2. Po spotkaniu rozegrany zostanie turniej szachowy (6 rund po 10 minut). .

 

W książce opisana została aktywność szachowa w wielu polskich miastach podczas II wojny światowej.


 


(...) Szachy wojenne 1939 – 1945 to książka nie tylko o zagładzie polskiego środowiska miłośników szachów. To praca traktująca o rozwoju gry szachowej w warunkach wojny i okupacji na ziemiach polskich w wykonaniu Niemców, Ukraińców, Rosjan i Polaków, np. w Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. To również praca o rozgrywkach szachowych w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. To także szachy konspiracyjne, których uczestnicy ryzykowali życie. Autor nie pominął tytułowego tematu w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W końcu wojenne szachy to również olimpiada w dalekiej Argentynie, w Buenos Aires w sierpniu i we wrześniu 1939 r. Autor prezentuje nie tylko środowisko grających i kibicujących, tzw. szachową galerię. Przybliża czytelnikom ich niekiedy bardzo tragiczne biografie, trudne życiowe wybory oraz słabości. Ostrowski historyk próbuje ustalić wyniki turniejów indywidualnych i drużynowych. Poszukuje zapomnianych zapisów partii szachowych, wręcz białych kruków, nigdy wcześniej nie publikowanych. Na łamach książki pomieścił ponadto dziesiątki unikatowych fotografii i materiałów ikonograficznych. Partie, diagramy i fotografie stanowią w książce nierozłączny materiał poglądowy. Wzajemnie się uzupełniają - napisał prof. dr hab. Tadeusz Wolsza w recenzji książki.


Promocja połączona będzie z zaprezentowaniem kilku wykładów, a swój wstępny udział potwierdzili: dr Michael Negele (Wuppertal, Niemcy) - z Zarządu Ken Whyld Association, Tomasz Lissowski (Warszawa) - przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach, Wojciech Zawadzki (Wrocław) - zdobywca nagrody Hetmana za całokształt działalności szachowej i zarazem były wiceprezes PZSzach, Jerzy Moraś (Warszawa) - prezes szachowego wydawnictwa "Penelopa", czy Andrzej Olszowski (Opole) - autor artykułów z zakresu historii szachów.

 

W najnowszym numerze miesięcznika "Focus Historia" (nr 9/2013, s. 6-7) znajduje się artykuł pt.: "Szachy ze śmiercią", w którym znajduje się krótka recenzja książki.

 

Publikacja dofinansowana jest ze środków Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa.


Autor książki: Paweł Dudziński,
Konsultacja naukowa: Tomasz Lissowski i prof. dr hab. Tadeusz Wolsza

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę