OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Reportażysta Jacek Hugo Bader w Ostrowie Wielkopolskim
fot. Weronika Zielińska
Jacek Hugo Bader

Reportażysta Jacek Hugo Bader w Ostrowie Wielkopolskim

Weronika Zielińska | 04.04.2012

W niedzielę, 1 kwietnia, gościem Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wlkp. był reportażysta „Gazety Wyborczej” Jacek Hugo-Bader.Tematem spotkania były opowieści z podróży do Rosji opowiedziane, ale także te pominięte w książkach „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Biała gorączka” i „Dzienniki kołymskie”.


Spotkanie autorskie odbyło się w czytelni, gdzie autora powitał dyrektor biblioteki Włodzimierz Grabowski. Jacek Hugo-Bader długo opowiadał o historii z podróży m.in. rowerem przez Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, o przepłynięciu kajakiem przez Bajkał, a także opisanej w ostatniej książce samotnej podróży ruskim łazikiem z Moskwy do Władywostoku. Poruszał tematy zabawne i poważne, bez żadnej chronologii, co sam autor nazwał „biegunką myślową’. Bohaterami jego opowieści był niedźwiedź wyciągający ludzi z samochodu, rosyjski generał Kałasznikow – twórca karabinu o tej nazwie i generał Aczałow, który chciał autora „zabić” pijąc z nim na pusty żołądek. Poruszał również temat zwykłych, normalnych ludzi, na przykład fenomen zwany syndromem milczenia panujący na Kołymie – miejscu wielu obozów pracy, gdzie ludzie nie poruszając tematu łagrów łączą się w małżeństwa mieszane, złożone z tych, którzy stamtąd ocaleli i np. „ubeków” czy strażników.


Jacek Hugo-Bader opowiadał również o swoim warsztacie i karierze reporterskiej. Zaliczył się do „tych gorszych reporterów, którzy używają dyktafonu”, przedstawił zasadę „mądrego słuchania” i nie przeprowadzania wywiadów tylko rozmów. Zebrani zostali w kilka z nich wciągnięci. Chętnie dyskutowali i pytali o różne szczegóły.


Dzięki bezpośredniości Jacka Hugo-Badery spotkanie minęło w przyjemnej atmosferze.

Kategoria: Kultura i rozrywka
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę