OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Wiązanki na grobach powstańców warszawskich

Wiązanki na grobach powstańców warszawskich

Hubert Błaszczyk | 06.08.2013

Na grobach dwóch powstańców warszawskich władze samorządowe, przedstawiciele Stowarzyszenia "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" i organizacje lekarskie złożyły wiązanki. To postaci związane z Ostrowem Wielkopolskim: Wincenty Broniwój Orliński i dr Tadeusz Jankowski.

 

Doktor Tadeusz Jankowski podczas powstania warszawskiego był w pułku AK „Baszta” lekarzem i szefem służby zdrowia. W Ostrowie Wielkopolskim zamieszkał w 1945 roku. Do 1975 roku pracował jako lekarz w Szpitalu Miejskim, był ordynatorem Oddziału Wewnętrznego w latach 1951-1963). Był także przewodniczącym ostrowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

 

- Poznałem doktora Jankowskiego w latach osiemdziesiątych, ponieważ bardzo czynnie działał Komitecie Obywatelskim w 1989, później w Unii Demokratycznej. Był człowiekiem służby, niezwykle skromny, zawsze nastawiony na dobro i potrzeby drugiego człowieka – podkreślał składający wiązanki kwiatów Prezydent Jarosław Urbaniak.

 

Wiązanki kwiatów złożone zostały i na grobie doktora Jankowskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego i przy płycie pamiątkowej na ulicy imienia Jankowskiego. Krystian Niełacny wspominał wojenne i powstańcze zasługi doktora Jankowskiego. Wiązanki złożyli także przedstawiciele ostrowskich organizacji i stowarzyszeń lekarskich.

 

W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także pamięć Wincentego Broniwoja Orlińskiego – Honorowego Obywatela Ostrowa Wielkopolskiego, ale także oficera Armii Krajowej, uczestnika wojny obronnej 1939 roku oraz powstania warszawskiego. Niezwykle zasłużony jeśli chodzi o wspieranie Festiwali Chopinowskich w Ostrowie i Antoninie. Wiązanki kwiatów złożyli prezes Cezary Nowakowski. zastępca prezesa Aleksandra Kierstein oraz sekretarz Maria Frąszczak Stowarzyszenia "Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim.

 

W skład delegacji samorządowców weszli: Prezydent Jarosław Urbaniak, Przewodniczący rady Miejskiej Jarosław Lisiecki i radny Zygmunt Malik.

 

O godzinie 17.00, czyli dokładnie w rocznicę godziny "W" na minutę zostały włączone syreny alarmowe. W ten sposób Miasto Ostrów Wielkopolski uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Akcja włączania syren została podjęta na prośbę Wojewody Wielkopolskiego.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę