OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Ostrowscy językowcy w Plymouth

Ostrowscy językowcy w Plymouth

Hubert Błaszczyk | 23.07.2013

Jedenastu nauczycieli języka angielskiego pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego odbyło staż w Plymouth w południowej Anglii.

 

Przypomnijmy. Programem „Uczenie się przez cale życie” Leonardo da Vinci objętych zostało 46 nauczycieli uczących języka niemieckiego, języka angielskiego i przedmiotów zawodowych. Projekt realizowany jest od września 2012 roku do grudnia 2013 roku. Pedagodzy zostali podzieleni na 7 grup. Pod koniec czerwca na stażu w Plymouth przebywali angliści z sześciu szkół (ZST, ZST-E CKU, ZSU, ZSE i ZSP CKU w Przygodzicach).

 

Część merytoryczna zajęć obejmowała teoretyczne podstawy metodologii nauczania języka angielskiego zawodowego, metodę projektu, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz zastosowanie pomocy audiowizualnych w nauczaniu języka obcego zawodowego. Oprócz części merytorycznej program obejmował również część kulturową. Uczestnicy projektu wyjeżdżali do znanych historycznych miejsc Kornwalii, jak i zwiedzili Exeter. Poza tym nauczyciele uczestniczyli w szeregu wycieczek do różnych szkół angielskich, gdzie zostali zapoznani z systemem edukacji zawodowej w Wielkiej Brytanii, najnowszymi osiągnięciami i z bieżącymi zagadnieniami na przykładzie szkół w Plymouth.

 

Projekt przyniósł znaczące korzyści nie tylko dla kadry poszczególnych szkół, ale przede wszystkim pośrednio zaowocuje wzrostem jakości nauczania języka obcego w powiatowych szkołach.

 

- Nauczyciel języka obcego musi dbać o kontakt z „żywym językiem” przez niego nauczanym i być na bieżąco ze zmianami, jakie dokonują się w języku, szczególnie w mówionym. Była to, więc wspaniała okazja wypróbowania swoich umiejętności językowych na żywo, w realnej sytuacji. Pobyt ten dał nam również możliwość zobaczenia specyficznych dla każdego kraju nawyków, tradycji i zwyczajów. Mogli na żywo, namacalnie zetknąć się z kulturą innych narodowości – powiedział Zbigniew Stachurski, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Nauczyciele mieli również okazję dowiedzieć się o problemach z młodzieżą innego kraju i zapoznać się ze sposobem ich rozwiązania. To pomoże naszym pedagogom przewidzieć przyszłe problemy i radzić sobie z obecnymi. Wszystkie zdobyte osobiste doświadczenia będą miały pozytywny wpływ na pracę z uczniami. Poza tym, wyjazd ten zwiększył tożsamość europejską wśród pracowników poszczególnych szkół a pośrednio także znajdzie to swoje odbicie u ich podopiecznych.

 

Na zakończenie stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności i wiedzę.

 

Podsumowując, najważniejszym celem projektu było poznanie nowych technologii, metod nauczania, stylu życia, różnych zwyczajów i kultury odwiedzanego kraju. Wspomniane korzyści można podzielić na dwie sfery: metodyczną (z korzyścią dla ucznia) i kulturoznawczą (dla osobistego rozwoju nauczycieli). Polska, jako nowy członek Unii Europejskiej, nadal ma wiele problemów społecznych. Wymiana doświadczeń może pomóc poradzić sobie z nimi.

 

We wrześniu do Berlina wyjedzie ostatnia grupa nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół Budowlano – Energetycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Leonardo da Vinci będącego komponentem Programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt przygotował Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę