OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..

Spotkanie z Miodekiem, Bralczykiem i Markowskim

redakcja | 12.06.2013
Spotkanie z Miodekiem, Bralczykiem i Markowskim
fot. Biuro Prasowe UM
Spotkanie z Miodekiem, Bralczykiem i Markowskim

Trzej tenorzy języka polskiego: profesor Jan Miodek, profesor Jerzy Bralczyk i profesor Andrzej Markowski gościli 10 czerwca 2013r. w Ostrowie Wielkopolskim. Byli gośćmi XV Konkursu Ortograficznego, ale także spotkali się z mieszkańcami w Ostrowskim Centrum Kultury. Temat spotkania „Porozmawiajmy o polszczyźnie”.


Profesor Andrzej Markowski gościł w Ostrowie Wielkopolskim już po raz siódmy. Od lat wspólnie z profesorem Jerzym Bralczykiem uświetniają doroczny Konkurs Ortograficzny, którego organizatorem jest Ostrowskie Towarzystwo Naukowe.


„Porozmawiajmy o polszczyźnie” – takie był temat blisko dwugodzinnego spotkania profesorów: Jana Miodka, Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego. Goście podzielili się z ostrowską publicznością uwagami na temat współczesnej polszczyzny, zapożyczeń, błędów i kondycji mówionego języka polskiego.


Na pytanie o szyk w polskim zdaniu profesor Jerzy Bralczyk odparł, że zwyczajowo jest on swobodny, jednak niekiedy miejsce wyrazu w zdaniu ma duże znaczenie.


- Proszę zauważyć, że zdanie „Gdzie to mam” znacznie różni się od zdania „Mam to gdzieś” – podkreślał profesor.


Profesor Jan Miodek zwracał uwagę na nadużywanie zdrobnień w mowie potocznej.


- Przykład z przychodni lekarskiej gdy pielęgniarka mówi do mnie: Proszę zostawić moczyk na półeczce i zaraz będą wyniczki! – dodał profesor J.Miodek.


Z kolei profesor Andrzej Markowski zwracał uwagę na zatrważającą liczbę wyrazów na wszelkiej maści banerach reklamowych pisanych dużą literą.


- Być może duża litera ma podnieść rangę i prestiż reklamowanych produktów, ale to zwykły błąd – dodaje profesor A.Markowski.


Odciska czy odcisku, postacie czy postaci, keczup czy keczap, przymiotnik przed czy za rzeczownikiem – mieszkańcy mieli sporo pytań do gości. Organizatorem spotkania z językoznawcami było Ostrowskie Towarzystwo Naukowe, przy wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz Ostrowskie Centrum Kultury. Dyskusję moderował szef OTN Jan Galant.


Jerzy Bralczyk - językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy.Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zbiera wydania „Pana Tadeusza” – ma ich ponad 300 egzemplarzy, także ręcznie przepisywany. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów.

Andrzej Markowski - profesor dr hab., polski językoznawca i leksykograf. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, przewodniczący Rady Języka Polskiego, wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Członek Prezydium Komitetu Językoznawstwa PAN.


Jan Franciszek Miodek – polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, popularyzator wiedzy o języku polskim. Samego siebie zagrał w odcinku serialu "Licencja na wychowanie", wyemitowanym w TVP2 w 2010 roku.
 

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Kultura i rozrywka
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę