OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Chóry świętowały jubileusz PZChiO

Chóry świętowały jubileusz PZChiO

redakcja | 20.03.2013

Około 400 chórzystów z południowej Wielkopolski wystąpiło podczas koncertu jubileuszowego zorganizowanego z okazji 35-lecia istnienia ostrowskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Każdego roku chóry i orkiestry uświetniają ponad 600 imprez, a sam ostrowski oddział PZChiO liczy dziś 1007 członków.


W niedzielę, 17 marca 2013r. w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowało się 14 chórów z południowej Wielkopolski: Chór im. K.T. Barwickiego z Jarocina, Chór “Jutrzenka” z Kępna, Chór im. Cz. Czypickiego z Koźmina, Towarzystwo Śpiewacze z Odolanowa, “Cichy Kącik”, “Lira”, Chór Konkatedralny, Chór Seniorów “Echa” i Chór Nauczycielski z Ostrowa Wielkopolskiego, Chóry “Echo”, “Harmonia” i “Lutnia” z Pleszewa, Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa i Chór “Harmonia” ze Zdun.


- Każdy z zespołów wykonał po trzy dowolnie wybrane utwory, trzy utwory wykonane zostały także wspólnie, w tym ośmiogłosowy „Hymn Trzeciego Tysiąclecia” - mówił Karol Marszał, prezes ostrowskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.


Z okazji Jubileuszu życzenia chórzystom złożyli m.in. Starosta Ostrowski Paweł Rajski, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk oraz zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg.Przypomnijmy, że początki zorganizowanej chóralistyki w Ostrowie Wielkopolskim sięgają roku 1892, kiedy to w Poznaniu powstał Wielkopolski Związek Śpiewaczy. W 1978 roku ostrowski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr się usamodzielnił.


Obecnie w Południowej Wielkopolsce, czyli w dawnym województwie kaliskim, działa prężnie 28 chórów i 16 orkiestr. Wszystko wskazuje na to, że tradycje te będą kontynuowane przez kolejne pokolenia chórzystów, ponieważ w regionie działa ponad 30 chórów szkolnych.


Ostrowski Oddział corocznie organizuje takie imprezy jak: Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski, eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella, Święta Pieśni chórów szkolnych, Przegląd Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski i Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski.

Źródło: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Kultura i rozrywka
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę