OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Stop graffiti - apel do mieszkańców

Stop graffiti - apel do mieszkańców

redakcja | 13.03.2013

Straż Miejska apeluje do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego o współpracę w działaniu na rzecz poprawy czystości i estetyki miasta, a także w walce z nielegalnym graffiti.


Trudno traktować graffiti, które występuje na elewacjach budynków oraz urządzeniach użyteczności publicznej, jako formę sztuki – w odróżnieniu od murali. Murale są to malowidła ścienne, wielkoformatowe prace artystyczne wykonane na dużych płaszczyznach, zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynków. W przypadkach graffiti wykonywanego przez młodzież nieposiadającego żadnych wartości artystycznych, często wulgarnych i nieestetycznych, właściciele zdewastowanych powierzchni ponoszą spore koszty związane z ich usunięciem. Pojawiające się graffiti może prowadzić do spadku wartości nieruchomości, a także do eskalacji czynów niezgodnych z prawem na zniszczonym obszarze i obniżenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.


Z punktu prawnego umieszczenie napisu, ogłoszenia, reklamy w miejscu do tego nieprzeznaczonym stanowi wykroczenie opisane w art. 63a kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1 500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.


Graffiti najczęściej powstaje w godzinach wieczornych i nocnych, dlatego prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na niepożądane zachowania młodych osób, którzy mogą być potencjalnymi sprawcami popełniania wykroczeń czy przestępstw w tym obszarze. Jeśli ktoś zauważy osobę, która niszczy elewację budynku lub urządzenia użyteczności publicznej w sposób opisany w § 1, prosimy o kontakt telefoniczny pod nw. numerami:
- (62) 738 89 40 – dyżurny Straży Miejskiej,
- 997 – dyżurny Komendy Powiatowej Policja.

 

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę