OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, baza ostrowskich firm i więcej..
Straż Miejska kontroluje wagi
Kontrola wag

Straż Miejska kontroluje wagi

redakcja | 23.03.2012

Obwodowy Urząd Miar z siedzibą w Kaliszu zwrócił się do Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim z propozycją nawiązania współpracy, w związku z licznymi sygnałami o stosowaniu w wielu punktach handlowych przyrządów pomiarowych nie posiadających legalizacji. Chodzi tu przede wszystkim o wagi.


Podjęto wspólne działania, które polegały na przeprowadzeniu kontroli legalności tych urządzeń przez pracowników Urzędu Miar i strażników miejskich. Kontrolą w dniu 19 marca objęte zostały rejon Targowiska Miejskiego oraz zieleniaki przy ul. Paderewskiego Im. Konopnickiej. Że problem ten istnieje potwierdza fakt, że kontrolujący nałożyli na sprzedawców 13 mandatów karnych oraz udzielili 2 pouczeń.


To nie koniec, działania takie będą bowiem kontynuowane przez strażników. Obwodowy Urząd Miar przeprowadził dla funkcjonariuszy szkolenie z zakresu przepisów dotyczących stosowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, by mogli oni skutecznie działać także samodzielnie.

Według przepisów Unii Europejskiej wszystkie nowe wagi wyprodukowane po 01.05.2004 roku aby mogły być używane do obrotu handlowego muszą posiadać certyfikat europejski CE i znak metrologiczny. Wagi nie spełniające tego wymogu nie mogą uczestniczyć w bezpośrednim obrocie handlowym.


Nielegalne urządzenia mogą zostać przez nieuczciwych sprzedawców zmodyfikowane tak, aby pokazywały fałszywą wagę produktu - na korzyść sprzedającego oczywiście. Tracą na tym wówczas klienci.


Niewłaściwe stosowanie wag i odważników lub stosowanie tych przyrządów niezgodnie z przepisami albo przechowywanie ich w stanie gotowości do użycia bez ważnego dowodu legalizacji jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny (art. 26 ustawy Prawo o miarach). Grzywna może wynieść nawet 500 złotych.

Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Kategoria: Wiadomości
Zobacz również
FOTORELACJE+ DODAJ FIRMĘ

BAZA FIRM

Kraina-Uśmiechu ul. Bukowa 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski
CONCEPTICON Arkadiusz Czarnecki ul. Armii Krajowej 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Halfbit Software Studio ul. Szczecińska 4/3, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. ul. Wrocławska 93, 63-400 Ostrów Wielkopolski
noclegi Hermes ul. Wiejska 18, 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI (OSTROWSKI)


+ Dodaj za darmo swoją firmę