OSTROWSKI PORTAL INTERNETOWY : informacje z miasta, fotorelacje z wydarzeń, darmowe ogłoszenia, baza ostrowskich firm i więcej..

Moja droga do szkoły 1953-1959

Dział poświęcony historii miasta, wspomnieniom, wszystko to co już przeminęło.

Moderatorzy: sector, szymon

Moja droga do szkoły 1953-1959

Postprzez ZTK » 10 Maj 2014, 13:56

Drugą klasę rozpoczołem od poznania nowej drogi, którą przyszło mi chodzić prze następne 6 lat.
Ulicą Limanowskiego od tartaku do późnego lata płynała strużka od topniejących brył lodu , przechowywanych do użytku sklepów mięsnych i lodziarni. Zastępowały chłodnie, lód był w pryzmach przysypanych wiórami z pobliskiego tartaku.
Dochodząc do kaliskiej skęcałem w lewo koło kiosku pana Jasia. Kiosk stał przy POM-ie i była to drewniana budowla, do której się wchodziło , a tam stał żelazny piecyk, przy którym siedzieli smakosze "pełnego", to taka lepsza odmiana "jasnego" piwa Wjazd do POM-u był na wprost ulicy Nowotki zabezpieczony barierką, pilnowany przez wartownika.
Tuż za zakładem była następny warsztat , chyba naprawa chłodni i zakład naprawy aut pana Sztukowskiego , po prawej stronie , za ulicą Nowotki w barakach zajdował się Dom Harcerza, w którym działałoy różne kółka zainteresowań. Ślepa uliczka prowadziła na stadion Sokoła, a zapach chleba z największej piekarni Ostrowa towarzyszył mi prawie do szkoły. Po drugiej stronie ulicy znajdował się zakład pana Polaka. Z wielkim zainteresowaniem oglądałem produkcję wozów cygańskich, przepięknie ozdabianych, dzieła sztuki. Tuż przed rozwidleniem dróg znajdował się Ostrowki PKS z garażami i kioskiem - kasą biletową. Autobusy to przystosowane samochody ciężarowe z drabinkami oraz kilka francuskich starych autobusów. Szkoła składała się z dwóch budynków i na środku boiska stała wielostanowiskowa wygódka z wspólnym dołem, który zapewnial dodatkowe wrażenia tak zapachowe jak i czasami materialne ,natrysku przy pomocy cegły ..... Za szkoła stały na placu maszyny rolinicze , pewnie produkty fabryki z ulicy Kaliskiej.
ZTK

Wróć do Ostrowskie Wspomnienia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość